Haber

Biden’ın yeni sığınma yönetmeliği mahkeme tarafından iptal edildi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), San Francisco Federal Bölge Mahkemesi, Başkan Joe Biden hükümeti tarafından Mayıs ayında yürürlüğe giren sığınma hakkını kısıtlayan düzenlemeyi iptal etti. Yargıç Jon Tigar, 10 hafta önce yürürlüğe giren yönetmelikte yer alan “Sığınma başvurusunda bulunmak isteyenlerin koruma taleplerini ABD’de kendi ülkelerinde veya geçiş yaptıkları transit ülkelerde yapmaları gerektiğine” ilişkin kararın gerekçeli olduğunu belirtti. ABD’ye yolculukları sırasında” yasa dışıdır.

Karara göre ABD makamları, ülke topraklarına ulaşan sığınmacıların başvurularını yeniden değerlendirmek zorunda kalabilir. Hükümetin karara 14 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, mahkemenin kararına itiraz edileceği ve bakanlığın kararın uygulanmasını ertelemek için başvuracağı belirtildi.

İtiraz nedeniyle başvurunun sonlandırılmasına ilişkin nihai kararın uzun bir hukuki sürecin ardından netlik kazanması bekleniyor.

Biden yönetimi, düzenlemeyi ‘göçmenlik yasaları kapsamındaki geniş yetki kullanımının yasal bir uygulaması’ olarak görüyor. Göçmenlerin haklarını savunan yardım kuruluşları ise söz konusu kısıtlamaların uygulanmasının sınırı geçen göçmenlerin sığınma hakkının olmadığı varsayımına dayandığını öne sürerek konuyu yargıya taşıdı.

Yargıç Tigar kararında, Biden yönetimi tarafından hazırlanan yönetmeliğin Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanunu kararlarına uygun olmadığını ve öngörülen istisnalar nedeniyle hukuki yönden tutarsız olduğunu vurguladı. Tigar, yönetmelik kapsamında getirilen kısıtlamaları “keyfi ve istikrarsız” olarak nitelendirdi.

Biden yönetimi, düzenleme ile göçmen sayısını azaltmayı hedefliyor. ABD sınır yetkilileri geçen yıl iki milyondan fazla insanın yasadışı yollardan veya sığınma başvurusunda bulunarak ülkeye girmeye çalıştığını söyledi. Yeni düzenleme, belgesiz giriş yapan herkesin sığınma şansını otomatik olarak kaybedeceğini öngörüyor. (DW Türkçe )

sehitkamil-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu