Yaşam

Netflix’in ‘Parola Paylaşım Yasağı’ İlk Meyvelerini Verdi: Yeni Aboneliklerde Rekor Artış

Netflix’in şifre paylaşımına getireceği kısıtlama tam anlamıyla ‘yıllardır’ gündemimizde. İlk olarak 2021 yılında gündeme gelen bu durum geçen yıl kesinleşmişti. Ancak uygulanması biraz zaman aldı. Son olarak şifre paylaşım yasağı Geçtiğimiz haftalarda ABD ve İngiltere’de uygulanmaya başlandı.

Gündeme geldiği ilk andan itibaren kullanıcıların büyük beğenisini kazanan özellik, Netflix’in ‘düşüyor’ yeni abone büyüme oranları Platformu tekrar yukarılara taşımak ve platformun abone gelirlerini artırmak için atılmış bir adımdı. Ancak gelen eleştiriler şirketin risk almış olabileceğini düşündürdü.

İlk 4 gündeki abone artışı şirketin stratejisinin şimdilik işe yaradığını gösteriyor.

Netflix, Mayıs ayının son haftasında şifre paylaşım yasağını uygulamaya başladı. Yeni sistemde üyeler her kullanıcı için ekstra ödeme yapmaktadır. ABD’de standart paket üyelik fiyatı 15,49 dolar olan kullanıcılar, her kullanıcı için ek 7,99 ABD doları öderler.

Uygulamanın başlamasının ardından edinilen bilgilere göre Netflix, 26 – 27 Mayıs tarihlerinde bölgede olacak. günde yaklaşık 100.000 yeni abone kazanmak. Uygulamanın hayata geçmesinden sonraki ilk günlerde günlük ortalama abone sayısı 70 bin seviyesindeyken, bir önceki 60 günlük döneme göre yüzde 102 artış yaşandı.

Benzer bir sıçrama COVID-19 salgınının başlangıcında görülürken, şifre paylaşımı iptali sonrası yeni abone sayısındaki artış hızı o dönemi bile geride bırakıyor. Tabii bu süreçte abonelik iptallerinde de artış oldu ama yeni abonelik artış oranlarına göre çok yüksek değil… Bir önceki 60 günlük döneme göre. abonelik iptallerindeki artış oranı sadece %25,6’dır.

Bu uygulama dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de artık uygulanmamaktadır. Netflix’in bu saldırısının şirkete bir artı mı yoksa eksi mi yazacağını doğal olarak özellik tüm dünyada hayata geçtiğinde anlayacağız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu