Ekonomi

Nordstrom özel bir grup oluştururken, şirket sahipleri şirketi özelleştirmeyi düşünüyor

Nordstrom (JWN) kurucu ailesinin üyeleri, Macy’s gibi rakiplerin satış baskısı altında olduğu büyük mağazacılık sektöründe devam eden zorluklar nedeniyle şirketi özel hale getirmeyi düşünüyor.

Özellikle, şirketin İcra Kurulu Başkanı Erik Nordstrom ve şirketin Başkanı Pete Nordstrom, Nordstrom yönetim kuruluna potansiyel bir satın almaya olan ilgilerini gösterdiler.

Bunun üzerine büyük mağazalar zinciri, Nordstrom’un teklifini ve gelebilecek diğer teklifleri değerlendirmek üzere bağımsız yöneticilerden oluşan özel bir komite kurdu.

“Özel komite, Morgan Stanley & Co. LLC ve Centerview Partners LLC’yi mali danışman, Sidley Austin LLP ve Perkins Coie LLP’yi de hukuk danışmanı olarak görevlendirmiştir.”

Ancak şirket, bu görüşmelerin resmi bir işlemle sonuçlanacağına dair herhangi bir güvence olmadığını da sözlerine ekledi.

Son beş yılda Nordstrom hisselerinin değeri yaklaşık %50 oranında azaldı ve bu da şirketin piyasa değerini yaklaşık 3 milyar dolara düşürdü.

Şirket hisselerinin yaklaşık %30’una sahip olan Nordstrom ailesi, 2017 yılında Nordstrom’u özel bir şirket haline getirmek için özel sermaye şirketi Leonard Green & Partners ile işbirliği yaptığı önemli bir çaba da dahil olmak üzere, birkaç kez özelleştirme işlemlerini araştırdı.

Ancak bu görüşmeler, yönetim kurulunun tekliflerini çok düşük bulmasının ardından bir yıldan kısa bir süre sonra durduruldu.

Piyasa kapandıktan sonra JWN hisse senedi fiyatları %2 oranında artış gösterdi.

Bu makale AI yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından kontrol edilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-karapurcek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu