Ekonomi

Ticaretten yapılan ithalatta dampinge karşı önlem

ANKARA (İGFA) –İthalatta Rekabetin Önlenmesine Dair Tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, Güney Kore ve Çin menşeli “beton pompaları” ve “beton pompa araçları”, Çin menşeli “kapitone kumaşlar” ile “dioktil ortoftalatlar” ve Güney Kore menşeli “dioktil tereftalat” geçmiştir. yılın Temmuz ve Ekim aylarında sona erdi.

Tebliğde, bu yılın ikinci yarısında nihai gözden geçirme soruşturması açılmadığı takdirde sona erecek olan anti-damping tedbirleri de hatırlatıldı.

Bu kapsamda Çin menşeli “ateş tuğlaları”, Tayvan ve Hindistan menşeli “tekstüre polyester iplikler”, Tayland menşeli “lastik iplikler”, Çin, Hindistan ve Vietnam menşeli bazı “transmisyon kayışları”, Çin menşeli “polyesterler” , Vietnam telinden “dolgu iplikler”, İran menşeli bazı “polimer ürünler”, Tayvan ve Çin menşeli bazı “metal eşya” ve Çin menşeli “sentetik kumaş ürünler”.

İlgili mevzuat çerçevesinde dampinge karşı kesin tedbirler yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl sonra yürürlükten kaldırılmaktadır.

Bu önlemlerin geçerlilik süresi sona ermeden önce yerli üreticiler, ilgili işte önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya tekrarına yol açacağı iddiasıyla son gözden geçirme soruşturması için başvurma hakkına sahiptir.

Detaylar o açıklamada Ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

golpazarihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu