Ekonomi

Jeotermal serada 2 bin ton domates üretilecek

Şehitlioğlu yakınlarındaki yüksek potansiyelli sıcak su kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla Zafer Kalkınma Ajansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kula Belediyesi iş birliğiyle 135 bin metrekarelik alanda jeotermal sera projesi hayata geçiriliyor. Semt.

Örtüaltı tarım ve termal kaynakların kullanımı konusunda bölge çiftçisine örnek teşkil edecek çalışma ile 4 ay sonra üretime başlanması hedefleniyor.

Yaklaşık 95 milyon liralık yatırımla kurulacak jeotermal sera ile yılda 2 bin ton domates iç ve dış pazara sunulacak.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, güçlü bir sıcak su kaynağı ile bölgenin potansiyelini değerlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Projenin bölgeye değer katacağına işaret eden Tosun, seranın bölge tarımına örnek teşkil edeceğini ve önümüzdeki yıllarda da benzer yatırımları beklediklerini söyledi.

Kula’nın jeotermal suyunun yıllardır israf edildiğini vurgulayan Tosun, şöyle konuştu:

“Termal suyun değerlendirilmesi için Zafer Kalkınma Ajansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kula Belediyesi olarak bir çalışma başlattık. 50 dönüm burası yaklaşık 135 dönümlük bir alan burada ciddi hafriyat çalışmaları başladı çalışmaları bitirdik ve sona geldik yaklaşık 4 ay sonra burası tamamen bitmiş olacak artık Türk tarımına hizmet edecek.”

Tosun, belediye tarafından işletilecek seranın ilçeye ve bölge sakinlerine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

İlk etapta yaklaşık 150 kişinin istihdam edileceğini anlatan Tosun, şöyle konuştu: “İnşallah bölgedeki çiftçilerimiz topraksız tarım ile tanışıp sera kurulumuna başlarlar. Sera tam kapasite üretime geçtiğinde yılda 2 bin ton domates üreterek ekonomiye önemli katkı sağlayacaktır.”şeklinde konuştu.

catalpinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu